CONTENTS:

 COMPUTER GAMES
- History of Duke Nukem
- My maps for DN3D
- My maps for Half Life
- Missions for TIM2

 LEGO®
- History of LEGO
- Mode of production LEGO
- Development of bricks
- My collection
- Czech catalogues
- My Gallery

 MY HOBIES
- Truck Trial - MKTRIAL
- Brick films
- Wallpapers
- Cheese labels
- Cars MATCHBOX

 DOWNLOADS

 GUESTBOOK

 OTHER WEBS





Pipni.cz

YouTube channel of the web

kostky.org - Československé LEGO fórum

ARTEC studios



Your questions mail to: E-mail.

Poslední aktualizace: 28. ledna 2017

GALERIE MÝCH NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH PROJEKTŮ

Každý dospělý fanoušek LEGO, tzv. AFOL, se k tomuto koníčku vrací po tzv. době temna. Jde o dobu, která přichází ke konci dětství a člověk si přestává hrát. Po této době, která je u každého jiná, už AFOL, znovu objeví kouzlo této stavebnice a propadne jí. Ani u mne tomu nebylo jinak a tak po překonání této doby, jsem se k LEGO vrátil a začal se jím daleko více zabývat. Následující řádky představují ukázku z mé nejvýznamnější tvorby modelů. Ke každému zde uvedenému modelu jsem přidal i několik řádků, popisujících jejich vznik.
Účast na výstavách a propagační modely:



Roku 2007 uspořádal klub Kostky.org první LEGO výstavu v České republice a sice "LEGO Hračka i Hobby". Své prostory nám poskytlo menší muzeum ve Svitavách. Pro tuto jedinečnou příležitost jsem vytvořil několik modelů. Mým hlavním samostatným modelem, bylo diorama tvořené dvěma domy s rušnou ulicí. Pro domy mi byly inspirací skutečné stavby, které se nacházejí na Opavském náměstí. Scénu jsem zasadil do 1. pol. 20 stol., s tramvajovou tratí a jeden dům jsem změnil na poštu. Diorama je zachycené do akční scény přepadení této pošty, avšak i zbytek modelu je plný dalšího života. Zajímavostí je, že ač jsem si tramvaj do modelu dosadil jen pro zvýraznění rušné ulice, tak později jsem se dozvěděl, že poblíž zmíněných domů skutečná tramvaj kdysi opravdu jezdila.

Další model, na kterém jsem se významně podílel, byla zmenšenina budovy vlastního muzea. Jelikož jsem v této době neměl tolik vlastního stavebního materiálu, působil jsem jako hlavní designér modelu a model stavěl jiný člen fóra. Muzeum je vystavěno v přesném minifigovém měřítku a velikost modelu byla opravdu nepřehlédnutelná.


Ohromný úspěch první výstavy zapříčinil, že roku 2008 uspořádal klub Kostky.org výstavu číslo dvě. Tentokráte nám své prostory poskytlo významné Moravské zemské muzeum v Brně. Zde jsem pro svůj model získal několikanásobně větší prostor a tak jsem se rozhodl vystavět model typické české vesnice. Model obsahoval několik klasických chalup, starou hasičskou zbrojnici, sedláky, místní vodní požární nádrž a samozřejmě kostel. Celou scénu jsem oživil zasazením vsi do období místní poutě.

Druhá část mé prezentace byla zaměřena na naši historii. Proto druhou, již menší vitrínu, jsem zaplnil několika zmenšeninami nejznámnějších českých hradů a zámků. Návštěvníci tak mohli poznat miniaturu Červené Lhoty, Hluboké, Karlštejna, Kokořína, Konopiště, Kosti, zámku Humprecht a v neposlední řadě i zmenšeninu Pražského hradu.
Po roční pauze jsem se v roce 2010 zúčastnil již třetí výstavy "LEGO Hračka i Hobby". Třetí výstava byla uskutečněna ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. Svůj výstavní model jsem zasadil do rušného letištního života, který byl doplněn motůrky pro několik pohyblivých prvků, zvukem dokreslujícím atmosféru a LED osvětlením. Hlavní inspirací pro mě byly originální promo modely a scenérie z Legolandu.
V roce 2006 jsem byl osloven nejmenovanou společností, za účelem vytvoření propagačních modelů. Jednalo se o dva modely v přesném měřítku, dvou skutečných budov, které byly následně postaveny v Praze. Jde o model budovy Trianon v Praze 4 - Budějovická ul. a kancelářské budovy Kavčí hory též na Praze 4.
Po výstavě v Roztokách u Prahy jsem začal pracovat na dalším větším modelu a sice Zábavním parku. Již od počátku jsem model koncipoval tak, aby byl co nejvíce pohyblivý a osvětlený, ale tentokrát opravdu jen čistě z LEGO komponentů. Finálně se tak na modelu pohybuje 5 nejhlavnějších atrakcí vč. Autodromu a je osvětlen více jak 50-ti LEGO světly.
Pro významnou LEGO výstavu KidsFest, která se uskutečnila v Praze roku 2015, jsem vytvořil model ropné plošiny fiktivní LEGO petroleářské spol. OCTAN. Plošina byla inspirována reálnými malými plošinami a tedy je skoro zmenšenou kopií v měřítku cca 1:40 (velikost Minifigurky). Model jsem nejprve celý navrhl virtuálně v PC a poté sestavil, jelikož je tento postup výrazně rychlejší. O celém vzniku modelu si můžete prohlédnout též krátké video na mém YouTube kanále.

Modely skutečných dopravních prostředků, staveb a věcí:
V roce 2010 jsem se pokusil o model jednoho z nejznámějších čekých aut a sice Škody 1000MB. Pro model jsem si vybral verzi de-Luxe modelu 1969, která je dle mého názoru tou nejhezčí. Model je v přesném měřítku 1:13 a již od počátku byl plánován jako stacionární, tudíž jsem tentokrát motorizaci vynechal. Toto mi však pomohlo, abych se mohl věnovat naplno všem detailům, jak v interieru, tak exterieru. Model tak obsahuje detailně propracovaný prostor kabiny, či velmi podrobnou imitaci motoru. Bohužel pro zachování některých proporcí jsem musel jiné upravit a tak např. muselo zůstat střešní vystoupnutí, které u skutečného vozidla v této verzi již není.

Jedná se o model kloubového autobusu, který se vyskytuje např. v PID. Model byl 827mm dlouhý, 145mm široký, 190mm vysoký a jego váha se pohybovala přes 4,5kg. Pro model jsem si vytvořil pár vlastních elektronických doplňků, které umožňovali jeho kompletní ovládání pomocí RC soupravy od firmy HITEC.
Celý autobus poháněly dva Legové minimotory, kde jejich moment byl přes diferenciály rozveden na prostřední a poslední nápravu, zatáčení obstarával třetí minimotor. Dvěma Lego mikromotory bylo ovládáno otevírání/zavíraní všech třech dveří. Lego prvky řady Light&Sound posloužily pro výstražné zvonky dveří a dále přední, zadní světlomety, ale i osvětlení vstupních schodů.

Další model, pro který jsem získal inspiraci u skutečných vozidel, byl hasičský DENNIS Rapier CAS K 27. Model byl proveden v měřítku a vybaven velkým množstvím detailů. Všechny úložné prostory byly vybaveny mnohým náčiním, kabina obsahovala stavitelná sedadla.
Tak jako autobus, tak i tento model jsem kompletně rozpohyboval a vše jsem taktéž mohl ovládat pomocí RC soupravy Hitec. Model byl poháněn výkonným motorem, který vozidlu uděloval velkou maximální rychlost. Vozidlo bylo též vybaveno předními i zadními světlomety a dále množství výstražných majáků a sirény. Co by to však bylo za hasičský vůz, kdyby nemohl hasit. Pro tento účel jsem sice použil nelegové řešení, avšak nemyslím si, že by mu to nějak uškodilo. Model byl vybaven nádrží na vodu a voda byla čerpána čerpadlem z ostřikovačů pro vozy Škoda, na vzdálenost několika metrů.
Jedním z prvních modelů staveb, které jsem se pokusil vytvořit byl vodní Rudrův mlýn - Ratibořice. Na modelu je ještě trochu patrná má nevyzrálost a menší množství dílů, avšak již se zde objevují některé zajímavé techniky, bez kterých si dnes již stavbu nedovedu představit. K těmto technikám patří tzv. SNOT, pomocí které jsou vytvořená všechna okna. Jedná se o techniku, kdy se kostky skládají tak, že výstupky směřují do všech stran, zde např. vodorovně.
Prvním větším modelem, ve kterém jsem si vyzkoušel stavbu zmenšeniny skutečné stavby, byl model Staroměstské radnice s orlojem. Model byl přes 70cm vysoký a padla na něj většina mých tehdejších bílých kostek.
Další významná stavba, kterou jsem se pokusil postavit, byla budova Národního divadla. Jelikož je však budova až příliš veliká na moji sbírku, musel jsem ji velmi výrazně zmenšit. Toto zmenšení mi však přineslo možnost, jak model oživit. Model jsem zasadil do doby roku 1881, kdy budova vyhořela.
Model byl také přihlášen v menší soutěži fóra Kostky.org se zadáním "Zpracovat a postavit model/diorámu zachycující známou, slavnou nebo důležitou událost dějin českého nebo slovenského národa.", ve které zvítězil.

Další modely:
Lodě nejsou moc v modelařině časté a bohužel ani u mne tomu není jinak. Zatím jediný model, který jsem pro toto téma vytvořil, je model přístavního remorkéru. Pro model jsem byl inspirován plány k modelu remorkéru PAOLO-M. Nejtěžší částí modelu pro mě, bylo vymodelování samotného trupu lodi, tak aby vypadal věrohodně. Pro toto měřítko jsem zvolil techniku "Brick-Build", hojně využívanou v parcích Legoland. Tato technika je vhodná pro větší modely, díky které se pomocí jen základních kostek vytvářejí složité tvarované plochy. Model jsem dále vybavil prvky řady Light&Sound, které loď osvětlili pozičními světly. V zahraničí byl model několikrát oceněn za design.
Tento model popelářského vozu byl inspirován originálním LEGO setem 6693 z roku 1987. V modelu byla využita programovatelná LEGO RCX kostka, která zajišťovala dvě funkce.
  1. Když vozidlo couvalo, spustil se výstražný signal v podobě pípání.
  2. Při vložení kontejneru (popelnice) do prostoru výložníku se provedlo jeho automatické "vysypání".
Model byl dále vybaven dvěma motory pro ovládání jízdy a řízení směru a také výstražnými majáky.

Samozřejmě výše zmíněné modely nejsou jediné, které jsem vytvořil. Spoustu dalších modelů si můžete prohlédnout v mé galerii na webu Brickshlef.com.